معرفی محصول عرشه فولادی

سقف های عرشه فولادی به سقف هایی گفته می­شود که با استفاده از دو عنصر ورق های فولادی گالوانیزه ذوزنقه ای شکل تحتانی و برش گیرها که به شدت در این نوع سقف ها مورد استفاده قرار می­گیرند، از سایر سقف های مورد نظر متمایز می­شوند.

عرشه فولادی

عرشه فولادی

جنس عرشه فولادی

جنس عرشه فولادی از ورق های گالوانیزه است. ورق عرشه فولادی با ضخامت های ۰٫۸ تا ۱/۲ توسط ماشین آلات رول فرمینگ به صورت نورد سرد در ایران به تولید می­رسد، جنس گالوانیزه ورق عرشه فولادی و شکل هندسی ذوزنقه ای در کنار آج های موجود این ورق سیستمی را تشکیل داده تا ضمن قالب بودن آن همچنین می­تواند به خوبی نقش سازه ای ایفا نماید.

اجزا عرشه فولادی

سقف های کامپوزیت عرشه فولادی از ۴ نوع مصالح اصلی تشکیل شده اند که به صورت زیر است:

  1. ورق فولادی
  2. گل میخ یا برشگیر
  3. آرماتور
  4. بتن

۱- ورق فولادی : بارز‌ترین مصالح این نوع سقف ورق فولادی است که ازورق فولادی گالوانیزه با ضخامت‌های ۰٫۸ تا ۱٫۲ میلیمتر برای ساخت آن استفاده می کنند ورق گالوانیزه را به وسیله دستگاه‌ به حالت موجدار شکل می دهند به شکلی که در مقطع ورق حاصل شده هر موج به شکل یک ذوزنقه  است.

۲- گلمیخ : گلمیخ ها به عنوان رابط میان ورق گالوانیزه و بتن به حساب می­آیند تا بتوانند از لحاظ سازه ای یکپارچگی عملکرد برشی را تامین کنند و در واقع نقش برشگیرها را بر عهده دارند. اين برش گير ها دارای قطر حداکثر ۲۰ ميليمتر و ارتفاع آن ها با توجه به شکل ورق فولادي متغيير می باشد و در آخر کمترین ارتفاعی که گل ميخ بعد از نصب که از بالاي ورق ذوذنقه اي اندازه گيري مي شود نبايد کمتر از ۴۰ ميليمتر باشد. اين گل ميخ ها را دستگاه جوش قوسي الکتريکي خاصي به تير هاي سازه اي جوش میزند. تنها روش استاندارد توليد گل ميخ برشگير ، روش فورج سرد است که ماشين آلات مخصوص و مواد اوليه با آلياژهاي مرغوب در تولید آن نقش دارند.

۳- آرماتور : آرماتوربندی در چهار مورد زیر لازم است اجرا شود که به این شرح است:

 

  • مقاومت در برابر لنگر منفی در دهانه‌های ممتد و کنسول ها
  • بارهای متمرکز یا بازشوها
  • آرماتور حرارتی
  • مقاومت در برابر لنگر مثبت در صورتی که از عملکرد کششی ورق فولادی صرف‌نظر شود.

 

اگر از میلگردهای آجدار متداول و موجود در بازار برای آرماتور بندی این سقف ها استفاده کنند در مقایسه با دیگر مراحل اجرای این نوع سقف کمی زمان بر می باشد ولی اگر از مش‌های آماده استفاده شود این مرحله از اجرای سقف نیز با سرعت قابل قبولی انجام می گیرد. لازم به ذکر است که این مش‌های آماده بایستی بر اساس استانداردهای مربوطه تولید، حمل و نصب بشوند.

۴- بتن : مقاومت فشاری بتنی که در این سقف بکار برده می شود به بتن سبک یا بتن معمولی که استفاده می شود بستگی دارد که می‌تواند از ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع تغییر می کند که نوع بارگذاری و مشخصات دهانه تعیین  کننده آن است.

اطلاعات فنی مربوط به ورق های به کار رفته در عرشه فولادی

فولاد به کار رفته در ورق های عرشه فولادی باید دارای حداقل مقاومت جاری  Re.min = 2220 N/mm بوده و با استاندارد BS2989 یا BSEN 10147 مطابقت داشته باشد. همچنین لازم به ذکر است فولادهایی با مشخصات مشابه نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند و در ساخت عرشه فولادی به کمک تولید کنندگان بیایند. ضخامت سازه ای ورق های عرشه فولادی که خواص مقطع تنش های داخلی بر اساس آن تعیین می شوند با کسر ضخامت پوشش محافظ محاسبه می گردد.

ضخامت اسمی فلز خالص ورق نباید کمتر از ۰٫۷۵ میلی متر باشد، همچنین هنگامی که ورق تنها به عنوان قالب شناخت استفاده می شود. ورق های نازک تر باید به کار روند مگر آنکه دلایل تئوری کافی و نتایج آزمایش مناسب وجود داشته باشد تا استفاده از آنها را توجیه نماید.

پوشش گالوانیزه باید با نیازهای استانداردی که تعریف شده و به صورت روبرو نام برده شده اند BS2989 یا BSEN 10147  هماهنگ باشد. یک پوشش کلی ۲۷۵g/n در دو طرف ورق (پوشش G275 طبق استاندارد BS 2989) برای طبقات داخلی در یک محیط فعال شیمیایی مناسب است، اما این مشخصات ممکن است وابسته به شرایط بهره برداری تغییر نماید.

یک پوشش ۲۷۵ گرم بر متر تقریباً ۰٫۴ میلیمتر به ضخامت فلز خالص ۰٫۲ میلیمتر در هر طرف می افزاید بنابراین ضخامت اسمی فلز خالص حدود ۰٫۴ میلیمتر کمتر از ضخامت اسمی ورق خواهد بود.

شبکه مش همراه با عرشه فولادی

در دنیای امروز در هر گونه پروژه های بزرگ و کوچک ساختمانی و صنعتی به منظور مسلح کردن بتن، شبکه ی مش مورد استفاده قرار می گیرد. در ایجاد شبکه ی میلگردی، معمولا میلگرد های طولی و عرضی با زاویه ی ۴۵ درجه روی هم قرار می گیرند و نقاط اتصال آن ها با دستگاه های تمام اتوماتیک به وسیله ی جوش به هم متصل می شوند.

تولید این مش های میله گردی طبق سفارشات در دو مدل شبکه ی مش پیش جوش آجدار و شبکه ی مش پیش جوش ساده، انجام می شود. همچنین لازم است بدانید مصارف توری مش عمدتا در ایجاد ساختمان ها و کف در داخل بتون می باشد و این روز ها یکی از متداول ترین روش های ساخت و ساز در ساختمان ها و پروژه های عمده را به خود اختصاص داده است.

علاوه بر این، مش نیز استاندارد هایی را دارد که بر اساس استاندارد های ایران عبارت اند از، بافت هندسی میلگردهای عرضی و طولی که با زاویه های قائم نسبت به یکدیگر قرار گرفته باشند و در کلیه ی نقاط تقاطع هم به همدیگر جوش شده باشند.

در فرایند ساخت شبکه ی این محصول نیز مانند خرپای ساخته شده از میلگرد به منظور جلوگیری از کاهش سطح مقطع میلگرد باید از روش جوشکاری مقاومتی یا همان نقطه جوش استفاده کرد.تعداد جوش های شکسته نباید بیش تر از یک درصد تعداد اتصال های جوش داده شده ی میلگرد موجود در هر برگ و یا نصف میزان اتصالات جوشکاری شده ی میلگرد موجود در طول هر کدام از میلگرد ها باشد.

 

کارخانه :

 

تهران، شهرستان ملارد، شهرک صنعتی صفادشت، انتهای خیابان ششم غربی، پلاک ۲۰

 

شماره تماس : ۶۵۷۴۱۹۴۹-۰۲۱  ۰۹۰۵۶۴۰۳۰۸۳