ساندویچ پانل

ساندویچ پانل نوعی از مصالح ترکیبی یا پوشش(دیواری یا سقفی)، متشکل از یک لایه فوم (عایق) می باشد که از دوطرف با لایه های فلزی سبک و در عین حال مقاوم احاطه شده است. این سازه ها سبک و مقاوم در برابر ضربه، حرارت، رطوبت و صدا میباشند که امروزه به عنوان یک نسل جدید جایگزین مصالح سنتی شده اند

اجزای تشکیل دهنده

اجزای ساندویچ پانل های مجتمع صنعتی ماموت عبارتند از :
الف) دو لایه فلزی گالوانیزه (یا آلوزینک )در دو طرف
ب) یک لایه فوم از جنس پلی ارتان(PUR)
تفاوت ورق آلوزینک با گالوانیزه
ورق آلوزینک(Aluzinc)، فلز گالوانیزه نورد شده مرکب از آلیاژهای آلومینیوم (۵۵%)، روی(۴۳٫۴%) و سیلیکون (6/1%) است. این ورق ها در رنگ های متنوع(آبی، سبز، نارنجی و ...) و با پوشش سوپر پلی استر کوره ای به ضخامت ۲۵ میکرون در قسمت بیرون و ۷ میکرون رنگ پرایمر کوره ای از داخل در محل اتصال ورق با فوم جهت چسبندگی بهتر می باشد. همچنین ضخامت این ورق ها معمولا 5/0 میلیمتر میباشد که بسته به نوع سفارش مشتری متغیر خواهد بود.

مزایا و ویژگی ها

اجزای ساندویچ پانل های مجتمع صنعتی ماموت عبارتند از :
قابلیت جابجایی سازه
سازه های ساندویچ پانلی در قیاس با سازه های بتنی بسیار سبک تر میباشند و برای جابجایی آنها کافی است دیواره ها و سقف ها را جدا کرده و با استفاده از یک جرثقیل آن را جابجا کنیم. نکته جالب توجه اینکه وزن یک دیوار از جنس ساندویچ پانل میتواند تا 50 برابر سبک تر از دیواره های آجری و سیمانی داشته باشد. همچنین از دیگر مزیت های آن میتوان به قابلیت نصب آنها در ارتفاع اشاره نمود.
صرفه اقتصادی
تامین هزینه های سازه های ساخت شده با مصالح سنتی به دلیل ترکیب شدن آنها با مواد دیگر (تیرآهن، آجر، سیمان و ...) صرفه اقتصادی ندارد. از این حیث بدلیل استفاده از یک نوع متریال در سازه های پیش ساخته، هزینه ساخت بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. همچنین هزینه پی سازی اسکلت ساختمان های بلند به علت بار کم سقف و دیوار های پانلی به صورت چشمگیری کاهش می یابد. از دیگر مزیت های اقتصادی این سازه ها میتوان به صرفه جویی در هزینه های سرمایش وگرمایش ساختمان(به علت پایین بودن ضریب انتقال حرارت) اشاره نمود. همچنین به علت کاهش چشمگیر زمان ساخت مزیت قابل توجه "بازگشت سرمایه" را به همراه خواهد داشت.
زمان ساخت کم
استفاده از دیواره و سقف های آماده و اتصال آسان آنها بوسیله پیچ و مهره، یکی از مزیت های سازه های پیش ساخته میباشد. به طور مثال در شرایط مساعد آب و هوایی زمان ساخت یک ویلا با مصالح سنتی حدود 8-10 ماه است، این در حالی است که زمان ساخت همان سازه با ساندویچ پانل کمتر از 2 ماه زمان میبرد.
عایق صدا و حرارت
جهت عایق کردن یک سازه سنتی(بتنی) برای جلوگیری از اتلاف انرژی(و در نتیجه کم کردن هزینه های آن)، نیاز است از لایه های مختلف پشم شیشه، عایق های حرارتی، عایلق های صوتی و... استفاده کرد که این خود مستلزم پرداخت هزینه میباشد، در حالی که دیوارهای جنس ساندویچ پانلی خود از اتلاف دما (به علت کم بودن ضریب انتقال حرارت آنها) و نفوذ صدا سازه به طور چشم گیری جلوگیری میکنند.
ظاهری جذاب و مدرن
سازه های ساندویچ پانلی در رنگ بندی های گوناگون(نارنجی، آبی، سبز و ...) تولید میشوند که این تنوع رنگ بر جذابیت هرچه بیشتر آنها می افزاید. همچنین لوله های آب و فاضلاب و کابل های برق و تلفن به سادگی از زیر شبکه های پانل ها عبور داده می شود که این خود بر جذابیت ظاهری آن می افزاید.
مقاومت به ضربه و رطوبت (زنگ زدگی)
یکی از مشخصات بارز سازه های ساندویچ پانلی مقاومت آن ها در برابر ضربه است. باوجود وزن بسیار کم آنها، مقاومت بالایی در برابر ضربه و نیروهای فشاری دارند. همچنین بدلیل استفاده از ورق های آلوزینک و آلومینیوم در دو طرف آنها، در شرایط جوی نامناسب (به خصوص در مناطق شمالی و جنوب کشور) نیز بسیار مقاوم میباشند. همچنین عدم رشد انواع باکتری و قارچ در این نوع سازه ها نیز از مزایای عمده آن به شمار می رود که در دراز مدت هزینه تعمیرات و نگهداری را کاهش داده و عملا عمر مفید سازه افزایش می یابد.
ایمنی بالا و دارای قابلیت بازیافت
مقاومت در برابر مواد شیمیایی و حرارت ناشی از آتش سوزی ، پانل ها را به یکی از امن ترین مواد ساختمانی مبدل نموده است. برخلاف مواد بکار رفته در سازه های سنتی مانند سیمان و آجر، ساندویچ پانل ها قابلیت بازیافت و استفاده در صنعت را دارا می باشند و با محیط زیست سازگار هستند.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها به دو دسته دیواری و سقفی تقسیم بندی میشوند

کاربردها و موارد استفاده از ساندویچ پانل

کاربرد سازه های پیش ساخته از نوع ساندویچ پانلی به علت مزیت های گوناگونی (از جنبه های مختلف) که نسبت به سازه های مدرن دارا میباشد روز به روز در حال گسترش میباشد. از جمله این کاربردها میتوان به موارد زیر اشاره کرد
sardkhane

انواع اتاق های سردخانه ای

قیمت ساندویچ پانل

قیمت هرمترمربع ساندویچ پانل های مجتمع صنعتی ماموت براساس نوع ورق استفاده شده و ضخامت فوم مابین آن ها تعیین می گردد. بعلت نواسانات بازار با تماس با کارشناسان ما در دفاتر فروش لیست قیمت روز و همچنین هزینه های جانبی نصب و راه اندازی را دریافت نمایید.